понеділок, 28 січня 2019 р.

НОВІ ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ НАВЧАННЯ

Валентина Нагорянська, вчитель зарубіжної літератури
Першотравенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
Компаніївської районної ради Кіровоградської області

Анотація. Сучасні діти потребують нового підходу до навчання та виховання. Виникає необхідність детально розглянути нові інформаційні технології навчання, а також пригадати традиційні та нетрадиційні методи. Важливе місце на сучасному уроці посідає робота за комп’ютером. Тому вчитель повинен ознайомитися з навчальними програмами їх змістом та метою.

-  Інформаційна технологія — це сукупність методів, засобів, прийомів, що забезпечують пошук, збирання, зберігання, опрацювання, подання, передавання інформації між людьми. 

- Інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) — інформаційні технології на базі персональних комп'ютерів, комп'ютерних мереж і засобів зв'язку, для яких характерна наявність доброзичливого середовища роботи користувача.
- Методи НІТ: традиційна модель навчання (фрагментарне використання комп'ютера на уроках як тренажера або для демонстрації, контроль знань та тестування, тощо); нетрадиційна модель навчання (дослідницька робота в комп'ютерних лабораторіях, обчислювальні експерименти, дистанційне навчання, використання гіпертекстових довідкових систем із можливістю виходу у світову інформаційну мережу).

- Мета і завдання НІТ навчання. Основною метою НІТ навчання є підготовка учнів до повноцінної життєдіяльності в умовах інформаційного суспільства. Педагогічні завдання НІТ навчання:
  • Інтенсифікація всіх рівнів навчально-виховного процесу, підвищення його ефективності та якості; 
  • Побудова відкритої системи освіти, що забезпечує кожній дитині і дорослому власну траєкторію самоосвіти; 
  • Системна інтеграція предметних галузей знань; 
  • Розвиток творчого потенціалу учня, його здібностей до комунікативних дій; 
  • Розвиток умінь експериментально-дослідницької діяльності та культури навчальної діяльності; 
  • Формування інформаційної культури учнів; 
  • Реалізація соціального замовлення, обумовленого інформатизацією сучасного суспільства(підготовка фахівців у галузі інформатики та обчислювальної техніки, підготовка користувача засобів НІТ). 
Комп'ютер як засіб навчання.
- Чільне місце сері сучасних засобів нових інформаційних технологій навчання належить комп'ютеру. Перелік професії пов'язаних із використанням комп'ютера, дедалі ширшає. Тому вміти працювати з ним повинен кожний.
- Ефективне використання комп'ютера в навчально-виховному процесі залежить від програмного забезпечення. Програми, що використовують у закладах освіти, поділяються на:
· навчальні — спрямовують навчання залежно від наявного рівня знань й індивідуальних здібностей учнів, студентів, а також сприяють засвоєнню нової інформації;
· діагностичні (тестові) — призначені для діагностування, перевірки й оцінювання знань, умінь, навичок і здібностей;
· тренувальні — розраховані на повторення і закріплення пройденого матеріалу;
· імітаційні — представляють певний аспект реальності за допомогою обмеженої кількості параметрів для вивчення його основних структурних чи функціональних характеристик;
· моделюючі — відображають основні елементи і типи функцій, моделюють певну реальність;
· типу «мікросвіт» — подібні до імітаційних і моделюючих, однак не відображають реальність, а забезпечують створення віртуального навчального середовища;
· бази даних — сховища інформації з різних галузей знань, у яких за допомогою запитів на пошук знаходять необхідні відомості;
· інструментальні програми засобів — забезпечують виконання конкретних операцій, наприклад оброблення текстів, складання таблиць, редагування графічної інформації.
- Робота з комп'ютером сприяє підвищенню інтересу й загальної мотивації до навчання; індивідуалізації навчання; активізації учіння завдяки найширшому використанню привабливих і швидкозмінних форм подання інформації; доступності для учнів «банків інформації»; створенню ситуацій змагання учнів із машиною та із собою; розширенню тестового матеріалу; об'єктивності контролю.
- Важливо також враховувати і негативні моменти у використанні комп'тера. Так, робота з ним швидко стомлює, може погано впливати на зір, навіть спричиняти розлад нервової системи. До того ж комп'ютеризоване навчання недостатньо розвиває логічне, образне мислення, істотно обмежує можливості усного мовлення. Більше того, в діалозі з комп'ютером формується переважно формальна логіка мислення на шкоду почуттям і творчим розумовим операціям. Дослідження показали, що в умовах автоматизованого навчання формуються егоїстичні нахили людини, загострюється індивідуалізм.
Жодна освітня технологія не може розглядатися як універсальна. Організація навчального процесу в сучасних умовах вимагає поєднання різних технологій, творчого підходу до використання кожної з них, а також створення нових навчальних технологій.

Список використаної літератури:
1. Бондар В. І. Дидактика: ефективні технології навчання студентів. — K., 1996.
2. Кудрявцев В. П. Проблемное обучение: истоки, сущность, перспективы. — М., 1991.
3. Матюнин Б. Г. Нетрадиционная педагогика. — М., 1994.
4. Нові технології навчання. — К., 1995. — Вип. 15.
5. Освітні технології: Навчально-методичний посібник/ За ред. О. М. Пехота. — К.: «А.С.К.», 2002.
6. Сікорський П. І. Теоретико-методологічні основи диференційованого навчання. —Львів, 1998.
7. Фурман А. В. Методологический анализ развивающегося обучения. Педагогика и психология. — М., 1995. — № 1.
8. Якиманская И. С. Разработка технологий личностно ориентированого обучения// Вопросы психологии. — М., 1995. — № 2.
9. Ярошенко О. Г. Групова навчальна діяльність школярів: теорія і методика. — К.: Партнер, 1997.

Немає коментарів:

Дописати коментар