понеділок, 28 січня 2019 р.

ВИКОРИСТАННЯ ЕЛЕМЕНТІВ ВІЗУАЛІЗАЦІЇ НА УРОКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ

Осадців Тетяна Володимирівна, 
учитель української мови і літератури 
Гарманівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів 
Компаніївської районної ради 
Кіровоградської області 

Анотація: у статті розкрито значення візуалізації освітнього процесу та наведено приклади використання елементів візуалізації навчального матеріалу. 

Як зробити урок не лише пізнавальним, інформативним, але й підтримувати у дітей зацікавленість предметом, бажання вчитися, зробити урок цікавим, підвищити у школярів мотивацію до навчання? Саме такі питання ставлю я перед собою у своїй роботі. 
Шукаючи відповідь на це питання, я дійшла висновку, що зацікавити, вмотивувати учнів до навчання можна шляхом уникнення одноманітності, шаблонності в роботі, використання таких форм, методів, які збуджують пізнавальний інтерес і стимулюють самостійне мислення школярів. Вважаю, що в першу чергу необхідно орієнтуватися саме на учня. Адже від того, чи буде у нього бажання вчитися, пізнавати щось нове, і залежить результат нашої спільної роботи. 
Зацікавити сучасного учня заучуванням великої кількості сухої теорії, читанням великих за обсягом творів – неможливо. Тому зацікавити, здивувати здобувача освіти, стимулюючи та мотивуючи його до вивчення, читання, є для педагога чи не найактуальнішою проблемою, а вирішити її, на мою думку, допоможе візуалізація навчального процесу. І якщо раніше велика кількість ілюстрацій, малюнків вважалися прерогативою лише молодших школярів, то зараз це вимога часу у викладанні всіх предметів. 
Сьогодні візуалізувати навчальний матеріа допомагають різноманітні інтернет-сервіси, арсенал яких повинен бути у кожного сучасного педагога-словесника. 
На своїх уроках на різних етапах використовую інтерактивні плакати, фотоколажі, інтелектуальні карти, он-лайн пазли, хмаринки слів, презентації, буктрейлери, відео-уроки, інтерактивні вправи. Спочатку ці види робіт створювала лише я, а пізніше долучилися й учні. 
Нещодавно почала використовувати на уроках української літератури крос сенси (Додаток 1), які дуже зацікавили дітей. Кроссенс – це не просто головоломка нового покоління, він поєднує в собі найкращі якості зразу деяких інтелектуальних розваг: загадки, ребусу, головоломки. Кроссенс є прекрасним засобом розвитку логічного і творчого мислення учнів. Його можна використовувати на будь-якому етапі уроку і по-різному: 
1) можна зашифрувати у кроссенс тему уроку чи епіграф до нього; 
2) за допомогою кроссенсу можна розглядати проблематику твору; 
3) кроссенс може стати своєрідним планом-конспектом уроку, коли на кожному етапі уроку вчитель відкриває наступний квадрат; 
4) кроссенс як узагальнення знань про певне поняття (добу чи напрям в літератрі); 
5) під час вивчення і повторення біографії письменника; 
6) система образів твору зашифрована у кроссенс; 
7) характеристика героя художнього твору; 
8) сюжет твору учні залюбки розгадають у кроссенсі; 
9) над крос сенсом можна працювати в парах чи групах; 
10) кроссенс можна запропонувати учням як творче домашнє завдання. 
11) за допомогою кроссенсу можна презентувати книгу. 
Цінність читання кроссенсів у тому, що кожен учень прочитає по-своєму, як він сприйняв твір, і це буде правильно. 
Не менш ефективним використанням елементів візуалізації є меми, які створювала сама, а з часом – учні (Додаток 2). Меми – це будь-яка інформація, подана лаконічно і дотепно, щоб привернути увагу. Вона відтворює певне ставлення до прочитаного. Найпопулярнішими є інтернет-меми у форматі зображення із влучним жартівливим текстовим поясненням. Тривалий час вважалося, що їх використовують у мережі тільки з розважальною метою, проте доведено, що у навчанні вони теж є доволі ефективними. 
Використання на уроках української мови та літератури елементів візуалізації перетворило навчання на захоплюючий процес, співавторами та активними учасниками якого є мої учні. 

Бібліографія
1. Аман І. С., Литвиненко О. В. Інтеронет-сервіси в освітньому просторі. Випуск 3: [методичний посібник]/ І. С. Аман, О. В. Литвиненко. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2018. – 76 с. 
2. Буртовий С. В. Електронні засоби навчання – від теорії до практиики. Методичний посібник. – Кіровоград : КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2014. – 48 с. 
3. Заболотний О. Навчаймо дитину знаходити істину // Дивослово. – 2006. – №9. С. 22 – 23. 

Додаток 1
Кроссенс 
до поезії Василя Симоненка «Ти знаєш, що ти – людина?»


Додаток 2 
Меми до оповідання Богдана Лепкого «Мишка»





3 коментарі:

  1. Дякую, Тетяно Володимирівно, за інформативну розповідь про чергову інтерактивну новинку - кроссенс. Цікаво, пізнавально,мотивуюче!

    ВідповістиВидалити
  2. Таню, дякую за гарний матеріал, яким можна скористатися на уроках. Продовжуємо опановувати нові сервіси.

    ВідповістиВидалити
  3. Шановна Тетяно Володимирівно, дякую за змістовний матеріал, за інформацію про інтерактивну новинку - кроссенс. Бажаю творчих успіхів.

    ВідповістиВидалити