пʼятниця, 25 січня 2019 р.

ПЕРЕВАГИ ВИКОРИСТАННЯ ІКТ У ВИКЛАДАННІ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ

Тетяна Житінська, учитель іноземної мови
Першотравенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
Компаніївської районної ради Кіровоградської області 

Анотація. Робота, що розглядається спрямована пояснити позитивні моменти використання інформаційно-комунікаційних технологій вчителем на уроках іноземної мови та підготовці до них. Автор вказує на важливість комп'ютерних технологій в освітньому процесі. Таким чином заняття стають цікавішими та привабливішими, а це дає змогу якісно засвоїти більше інформації за урок в порівнянні з традиційною подачею матеріалу. Практичне значення отриманих результатів показує підвищення ефективності вирішення комунікативних завдань, розвитку різних видів мовленнєвої діяльності учнів, мотивації до вивчення іноземної мови. 

Видатний американський філософ і педагог Джон Дьюї сказав: «Якщо ми будемо вчити сьогодні так, як ми вчили вчора, ми вкрадемо у наших дітей завтра» [4, с. 4]. Тому, в практиці вчителя іноземної мови доцільно використовувати інформаційно-комунікаційні технології. Саме вони сприяють розвитку пізнавального інтересу учнів та доповнюють заняття незвичайним, цікавим матеріалом. 
- Використання ІКТ у викладанні іноземної мови дозволяє відійти від традиційних форм навчання й підвищити індивідуалізацію навчання, розвивати пізнавальну діяльність учнів (логічне мислення, пам'ять, увагу, уяву, інтерес до навчання, мовлення), допомагає вчителю краще зрозуміти учня, оцінити його знання та здібності. 
- Використання комп'ютерних можливостей дає змогу вчителю суттєво полегшити роботу при підготовці та проведенні занять. Так, наприклад, замість довготривалого запису на дошці, можна працювати з великим числом таблиць за допомогою комп'ютера чи мультимедійної дошки. Це дає змогу за той самий проміжок часу засвоїти більше корисної інформації. 
- Майже 80-90% нового мовного матеріалу раніше сприймалось учнями через зоровий канал. Орієнтація на друкований текст, як на основу для навчання призводить до того, що ні рецептивні (розуміння), ні продуктивні (мова) уміння учнів не можуть бути розвинені у належній мірі: учні погано говорять самі і ще гірше розуміють іноземну мову на слух [2, с. 6]. Учні мають чути не лише мовлення вчителя, а й інших носіїв. Тому, тут доцільно використовувати аудіо диски чи аудіо записи, завантажені з Інтернету. Таким чином, в учнів підвищується активність та виникає почуття задоволення від практичної діяльності. 
- Мультимедійні методичні програми можна використовувати як засіб підвищення ефективності уроку, оскільки завдяки використанню в них одночасної дії аудіо і візуальної інформації, вони мають більший емоційний заряд та здатні збільшити продуктивність діяльності учнів [1, с. 11]. Використання комп'ютерних навчальних програм має такі переваги: скорочується час вироблення необхідних технічних навичок в учнів; збільшується кількість тренувальних завдань; природним способом досягається оптимізація темпу роботи учнів; легко забезпечується диференціація навчання за рівнями; учень стає суб'єктом навчання, оскільки програма потребує від нього активного керування; з'являється можливість за допомогою комп'ютерної анімації створювати ігрову пізнавальну ситуацію; діалог з програмою набуває характеру навчальної гри, у більшості учнів підвищується мотивація навчальної діяльності [1, с. 12]. 
- Підвищити якість навчального процесу можна також використовуючи: віртуальні екскурсії; ігри; презентації (PowerPoint, Prezi, Google презентації); електронні тести (Google Forms); ментальні карти (MindMeister, Xmind, Сoogle); інтернет-ресурси (YouTube, Skype, Blogger, Viber, WhatsApp, Messenger). Використовуючи форми такої роботи, можна з легкістю працювати з учнями, які відсутні на уроках через хворобу. 
- Однією з переваг використання ІКТ є створення наочного матеріалу (Publisher), такого як буклети, плакати, постери, листівки. Учні разом з вчителем працюють в дружній атмосфері над оформленням наочності, де кожен вільно висловлює свої пропозиції. 
- Отже, інформаційно-комунікативні технології сприяють ефективному засвоєнню учнями навчального матеріалу, однак, це вимагає від вчителя досконалого володіння комп'ютером. Тому педагог повинен постійно вдосконалювати комп'ютерні уміння йдучи в ногу з часом.
Рис. 1. Плакат створений за допомогою комп'ютерних технологій.
(Тема «Німецькомовні країни», 11 клас)
Рис. 2. Ментальна карта до теми «Харчування», 5 клас
Рис. 3. Гра, створена за допомогою ІКТ 
(Тема «Шкільне життя», 6 клас)
Рис. 4. Представлення учнями власно створених відеороликів 
(Тема «Кіно та театр», 7 клас)

Список використаних джерел
1. Використання інформаційно-комунікаційних технологій на уроках іноземної мови : тематичний збірник праць / Упоряд.: А. А. Волосюк; за заг. редакцією А. О. Лавренчука. – Рівне : РОІППО, 2013. – 29 с.
2. Використання інформаційно-комунікаційних технологій у процесі навчання англійської мови [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://vseosvita.ua/library/vikoristanna-informacijno-komunikacijnih-tehnologij-u-procesi-navcanna-anglijskoi-movi-73144.html
3. Інформаційно-комунікаційні технології [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Інформаційно-комунікаційні_технології
4. Навіщо вчити дітей програмуванню [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://nv.ua/ukr/opinion/navishcho-vchiti-ditej-programuvannju-65596.html

Немає коментарів:

Дописати коментар