понеділок, 28 січня 2019 р.

СКЕТЧНОУТИНГ: ВІЗУАЛІЗАЦІЯ ІДЕЙ

Надія Карпушкіна, учитель української мови і літератури
Водянської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів
Компаніївської районної ради Кіровоградської області

Анотація. Стаття присвячена скетчноутингу – методу візуалізації ідей за допомогою малюнків від руки та основних фраз. У статті приділяється увага дослідженню позитивного впливу візуалізації на засвоєння та осмислення нового матеріалу. Акцентується увага на прийомах, за допомогою яких можна розвинути навички скетчноутингу, подаються базові елементи та основні моделі побудови скетчів. 

Учні під час занять багато конспектують, однак чи завжди вони повертаються до своїх конспектів? На уроках учням старших класів доводиться багато записувати. Учителі знають, наскільки бездумно наші учні можуть вести ці записи. Але можна конспектувати творчо, додавши трохи радості, новизни до свого конспекту. 
Зазвичай учні конспектують для вчителя, а не для себе. Скетчноутинг дає можливість створювати нові шедеври для себе. 
Назва «скетчноутинг» складається з двох англійських слів: sketch – ескіз, note – нотувати. Виходить, усе зовсім просто: нотатки-ескізи. 
Дослідження показують, що факти, викладені в правильно розказаної візуальної історії, в середньому може згадати 63% аудиторії. Ті ж факти, представлені в форматі звичайної презентації, запам'ятовує тільки 5% слухачів. Крім того, візуальні історії набагато більш переконливі, і часом дозволяють зрушити з місця проблеми, які не вирішувалися роками. 
Скетчноутинг – це можливість коротко та швидко фіксувати ідеї, з’єднувати їх, а потім презентувати візуально. Це гарний спосіб продумати все в деталях та поглянути на проект з різних боків. 
Такі нотатки – найкращий спосіб подачі інформації. Вони підсумовують головну ідею в малюнках від руки та основних фразах. При цьому нотатки зручніші за відео слайди та сприймаються краще ніж звичайні таблиці. До того ж, вони зацікавлять аудиторію в будь-якому разі. 
Переваги скетчноутингу: 
- використовуючи візуальні підказки, підвищуємо збереження даних у пам’яті; 
- активізуємо мозок під час створення нотаток; 
- розробляння ідей під час нотаток дає змогу створювати логічні зв’язки між підтемами; 
- нотатки доволі компактні, тому візуалу до них легко повернутися, щоб повторити матеріал. 
Як розвивати навички скетчноутингу? 
Малюйте. Це перший та найголовніший шлях. Починайте з елементарних малюнків та діаграм. Їх завжди можна доповнити трохи пізніше. Малюнок не повинен бути одразу ідеальним. Просто не забувайте брати із собою блокнот, щоб домальовувати картинку як тільки з’явиться нова ідея або візуальне оформлення вже чогось придуманого. Або завантажте спеціальну програму (про них ми розповімо трохи пізніше). 
Редагуйте. Якщо ви записуєте за кимось, не потрібно нотувати все слово в слово. Перефразовуйте, скорочуйте, робіть усе зрозумілішим. Таким, щоб було зрозуміло саме вам. Якщо записуєте дослівно, не забувайте позначати, що це цитата. 
Діліть на частини. Використовуйте окремі блоки та секції для запису інформації. Так зручніше – вона не буде накопичуватися в рядках, а сприйматиметься краще. 
Працюйте. Необхідно робити декілька справ одночасно – слухати, перефразовувати, малювати. Спочатку це може бути важко, проте це неабияка зарядка для мозку. 
Відпочивайте. Якщо щось зовсім не хоче залишатися на папері (малюнки не виходять, слова не записуються), можливо, вам це і зовсім не треба. Зачекайте, поки знову почуєте/придумаєте щось цікаве. 
Тренуйтеся. Розвивати навички скетчноутингу зовсім неважко. Головне бажання, старанність і трошки часу. Спробуйте нотувати фільми, пісні, власні розмови, записи лекцій тощо. Малюйте прості речі, все, що бачите навколо. 
Для того, щоб почати малювати скетчі, важливо знати їх традиційну структуру. Ось 10 базових елементів, які є в більшості скетчів: 
1. Заголовок – почніть саме з цього елемента. Напишіть тему зустрічі (доповіді), намалюйте спікера. 
2. Типографіка - грайтеся зі шрифтами в своїх скетчах. Виділяйте великими буквами найважливіші моменти. Це може бути як речення, так і одне слово. 
3. Діаграми і малюнки - використовуйте 5 базових елементів для зображення ідей і думок: квадрат, коло, трикутник, лінію і точку. Ви здивуєтеся, але з їх допомогою ви можете намалювати абсолютно все. 
4. Рукописні записи – не бійтеся просто записувати якісь важливі моменти. Звичайним почерком. Скетчі - вони на те і скетчі, що об'єднують в собі візуальне і вербальне. 
5. Роздільники – щоб не заплутатися у власному творінні, використовуйте різні рамочки, підкреслення, просто лінії, за допомогою яких ви будете візуально відокремлювати одні ідеї від інших. 
6. Стрілки – з їх допомогою можна пов'язувати блоки, направляти погляд в потрібній траєкторії. 
7. Маркери абзацу – всілякі зірочки, крапочки, галочки допоможуть розставити потрібні акценти в скетчах. 
8. Іконки – використовуйте один і той же набір графічних елементів для позначення будь-якої ідеї. Це заощадить вам час (не потрібно буде придумувати новий образ для одного і того ж повідомлення). 
9. Рамочки – обводьте важливі повідомлення в рамочки. 
10. Сигнатури – підписуйте свої скетчі, якщо ви хочете ділитися ними з іншими людьми. 
Ось 7 основних моделей скетчноутингу: 
1. Лінійні – стандартне розташування інформації, за принципом того, як ми пишемо в зошитах звичайні конспекти. 
2. Променеподібні – в центрі ключова ідея (заголовок), а від нього променями, подібно до спиць в колесі велосипеда, йдуть відгалуження в вигляді подробиць. 
3. Вертикальні – запис йде за принципом інфографіки, зверху вниз. 
4. Траекторіальні – як правило, це структура, подібна буквах Z, C або W, а також природна звивиста структура. 
5. Модульні – розділ інформації скетчу на різні модулі. Підходить в тих випадках, коли у вас мало паперу, а доповідачів багато. Кожному спікеру присвоюється окремий модуль, в рамках якого фіксуються його ідеї. 
6. Хмарочоси - простіше сказати, скетчі «в стовпчик». Також підходять, коли доповідачів багато, а місця для записів мало. 
7. Попкорн - хаотична структура, записується інформація в міру надходження. У «попкорні» складно розібратися стороннім читачам, а часом і самому автору. 
Все, що вам потрібно, – ручка, фломастери або олівці та гарний настрій. Ловіть ідеї, запускайте нові проекти та розповідайте про них оточуючим.

1 коментар:

  1. Абсолютно погоджуюсь з Вами, Надіє Володимирівно. Скетчноутинг - не лише цікавий, а й дуже сучасний спосіб занотовування матеріалу. Візуалізація понять в епоху цифрових технологій стає нагальною потребою. Скетчноутинг покращує сприйняття, активізує мислиннєві процеси, викликає асоціації.

    ВідповістиВидалити