понеділок, 28 січня 2019 р.

LEARNINGAPPS - ОДИН ІЗ ЗАСОБІВ ВІЗУАЛІЗАЦІЇ НА УРОКАХ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Анна Мудренок, 
учитель зарубіжної літератури
Софіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів
Компаніївської районної ради Кіровоградської області

Анотація. Рокривається актуальність використання візуалізації в освітньому процесі. Використання онлайн – сервісу LearningApps.org як одного із засобів візуалізації на різних етапах уроку. Адресовано вчителям суспільно – гуманітарного циклу для загальноосвітніх навчальних закладів. 

Те, що я чую, я забуваю. 
Те, що я бачу, я пам’ятаю. 
Те, що я роблю, я розумію. 
Конфуцій

В умовах бурхливого розвитку цифрового суспільства, потужного потоку нової інформації, реклами, застосування комп’ютерних технологій на телебаченні, розповсюдження ігрових приставок, електронних ігор та комп’ютерів вносять свої поправки в навчально – виховний процес учнів. Тому активне впровадження в освітній процес візуалізації є досить ефективним в навчальному процесі. ЇЇ завдання забезпечити високий темп уроку, наочне подання матеріалу, можливість оперативного повернення до раніше вивченого.
Поняття «візуалізація» ототожнюється зі сприйняттям деякого об’єкта через зір, тобто через наочний образ. Водночас сам термін „візуалізація” та його походження від англійського слова visualization як похідні від дієслова вимагають дії, тому під візуалізацією розуміємо процес демонстрації чогось, який вимагає не лише відтворення зорового образу, але і його конструювання. Зазначене в умовах розвитку інформаційного суспільства вимагає вмінь залучати засоби комп’ютерної візуалізації, під якими слід розуміти середовища, де розробниками передбачені можливості моделювання процесів, створення образів об’єктів та оперування ними [2; c. 227].

ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ НАВЧАННЯ


Анастасія Руссу, учитель зарубіжної літератури
Лозуватської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
Компаніївської районної ради Кіровоградської області 

Анотація: дана стаття розкриває використання нових інноваційних технологій на уроках зарубіжної літератури 

Мистецтво навчання полягає не в умінні повідомляти, 
а в умінні збуджувати, розбурхувати, оживляти 
А. Дістервег 

Головним завданням реформування сучасної освіти є озброєння школярів уміннями і навичками саморозвитку особистості, які вирішуються шляхом впровадження інноваційних технологій організації процесу навчання. Це вимога сьогодення. Основними принципами інноваційної освіти є креативність, засвоєння знань в системі, нестандартні форми уроків, використання ІКТ. 
НУШ має відігравати важливу роль, допомагаючи молодим людям стати поінформованими, активними, самостійними і творчими особистостями, здатними адаптуватися до стрімких змін у світі. Формування такої особистості вимагає нових підходів до навчання. Тому оновлення форм організації навчально-виховного процесу у НУШ визначено одним із пріоритетних напрямів державної політики у розвитку освіти. 
Тому в сучасній школі головне завдання вчителя – не накопичення дитиною інформації, а засвоєння нею інтелектуальних технік, які є складовими культури і невід’ємною частиною змісту освіти. Головним у навчанні має бути інтерес, розвиток пізнавальної активності школярів, формування в них позитивного ставлення до навчання і результатів своєї праці.

НОВІ ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ НАВЧАННЯ

Тетяна Грицієнко, учитель української мови і літератури
Лозуватської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
Компаніївської районної ради Кіровоградської області
  
Катерина Шутка, 
учитель української мови і літератури
Лозуватської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
Компаніївської районної ради Кіровоградської області

Анотація: дана стаття розкриває використання нових інформаційних технологій на уроках української мови та літератури. 

Найбільше значення має не те, 
що учень використовує новітні технології, 
а те, як це використання сприяє 
підвищенню рівня його освіченості. 

С.Ерманн 

Основною метою НІТ навчання є підготовка учнів до повноцінної життєдіяльності в умовах інформаційного суспільства. Нові інформаційні технології відкривають учням доступ до нетрадиційних джерел інформації, підвищують ефективність самостійної роботи, дають цілком нові можливості для творчості, знаходження і закріплення усяких професійних навиків, дозволяють реалізувати принципово нові форми і методи навчання. 
Сучасному викладачеві літератури вже недостатньо просто мати глибокі предметні знання, володіти практичними уміннями та навичками. Йому необхідно творчо використовувати набуті знання в нестандартній змінній ситуації, виявляти конструктивність в організації і плануванні. 
Нові інформаційні технології навчання. Комп’ютерні технології, увібравши в себе елементи різних методик (особистісно-орієнтованого, розвивального, проектного навчання), надають кожному учневі, спираючись на його інтереси, здібності, особисті цінності й суб’єктивний досвід, можливість самореалізації в пізнавальній та інших видах діяльності, створюють комфортні умови для самовизначення особистості в інформаційному суспільстві. 
Комп’ютерні засоби навчання: електронний підручник, літературний портрет, тестові завдання, диктанти, медіа-твори, віртуальні екскурсії. 

НОВІ ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ НАВЧАННЯ НА УРОКАХ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ ТА ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Вікторія Сало, вчитель англійської мови Голубієвицької
загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
Компаніївської селищної ради Кіровоградської області 

Анотація. У даній статті висвітлено актуальні напрямки підвищення ефективності викладання англійської мови та зарубіжної літератури в закладі освіти за допомогою нових інформаційних технологій навчання (НІТ). А також представлені узагальнення з особистого досвіду впровадження НІТ. 

Інформатизація освіти в Україні є одним із пріоритетних напрямів реформування. У широкому розумінні – це комплекс соціально-педагогічних перетворень, пов'язаних з насиченням освітніх систем інформаційною продукцією, засобами й технологією, у вузькому – упровадження в заклади системи освіти інформаційних засобів, що ґрунтуються на мікропроцесорній техніці, а також інформаційної продукції і педагогічних технологій, які ґрунтуються на цих засобах. [1] 
Сучасне суспільство ставить перед шкільною освітою якісно нові цілі: динамічність, креативність мислення, оволодіння компетентностями, і врешті-решт- школа повинна навчити учня вчитися, успішно вирішувати завдання, які ставить перед ним життя. 

ВИКОРИСТАННЯ ЕЛЕМЕНТІВ ВІЗУАЛІЗАЦІЇ НА УРОКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ

Осадців Тетяна Володимирівна, 
учитель української мови і літератури 
Гарманівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів 
Компаніївської районної ради 
Кіровоградської області 

Анотація: у статті розкрито значення візуалізації освітнього процесу та наведено приклади використання елементів візуалізації навчального матеріалу. 

Як зробити урок не лише пізнавальним, інформативним, але й підтримувати у дітей зацікавленість предметом, бажання вчитися, зробити урок цікавим, підвищити у школярів мотивацію до навчання? Саме такі питання ставлю я перед собою у своїй роботі. 
Шукаючи відповідь на це питання, я дійшла висновку, що зацікавити, вмотивувати учнів до навчання можна шляхом уникнення одноманітності, шаблонності в роботі, використання таких форм, методів, які збуджують пізнавальний інтерес і стимулюють самостійне мислення школярів. Вважаю, що в першу чергу необхідно орієнтуватися саме на учня. Адже від того, чи буде у нього бажання вчитися, пізнавати щось нове, і залежить результат нашої спільної роботи. 
Зацікавити сучасного учня заучуванням великої кількості сухої теорії, читанням великих за обсягом творів – неможливо. Тому зацікавити, здивувати здобувача освіти, стимулюючи та мотивуючи його до вивчення, читання, є для педагога чи не найактуальнішою проблемою, а вирішити її, на мою думку, допоможе візуалізація навчального процесу. І якщо раніше велика кількість ілюстрацій, малюнків вважалися прерогативою лише молодших школярів, то зараз це вимога часу у викладанні всіх предметів. 

ЗАСОБИ ВІЗУАЛІЗАЦІЇ НА УРОКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ І ЛІТЕРАТУРИ


Віта Наумушкіна, у
читель української мови і літератури 
Софіївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів 
Компаніївської районної ради Кіровоградської області

Анотація.  У статті подано перелік сервісів, що сприяють візуалізації навчальної інформації на уроках української мови і літератури. 

На сьогодні візуалізація визнається більшістю найефективнішим способом передачі інформації. 
Візуалізація навчальної інформації — це набір графічних елементів і зв'язків між ними, який використовується для передачі знань від експерта до людини або групи людей, що розкриває причини і цілі цих зв'язків в контексті переданого знання. 
В основі візуалізації навчальної інформації лежить використання особливостей зорової системи і вродженої здатності людського мозку ефективно працювати із зоровими образами. Зорова система для людини є домінантною, причому не тільки тому, що вона виступає найважливішим джерелом інформації про навколишній світ, але й тому, що вона грає роль внутрішнього каналу зв’язку між усіма аналізаторами, є функціональним органом – перетворювачем сигналів. 
На сучасному етапі розвитку технологій візуалізації все більшого розповсюдження набувають інтелект-карти.

НОВІ ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ НАВЧАННЯ

Валентина Нагорянська, вчитель зарубіжної літератури
Першотравенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
Компаніївської районної ради Кіровоградської області

Анотація. Сучасні діти потребують нового підходу до навчання та виховання. Виникає необхідність детально розглянути нові інформаційні технології навчання, а також пригадати традиційні та нетрадиційні методи. Важливе місце на сучасному уроці посідає робота за комп’ютером. Тому вчитель повинен ознайомитися з навчальними програмами їх змістом та метою.

-  Інформаційна технологія — це сукупність методів, засобів, прийомів, що забезпечують пошук, збирання, зберігання, опрацювання, подання, передавання інформації між людьми. 

- Інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) — інформаційні технології на базі персональних комп'ютерів, комп'ютерних мереж і засобів зв'язку, для яких характерна наявність доброзичливого середовища роботи користувача.
- Методи НІТ: традиційна модель навчання (фрагментарне використання комп'ютера на уроках як тренажера або для демонстрації, контроль знань та тестування, тощо); нетрадиційна модель навчання (дослідницька робота в комп'ютерних лабораторіях, обчислювальні експерименти, дистанційне навчання, використання гіпертекстових довідкових систем із можливістю виходу у світову інформаційну мережу).

«EASEL» ЯК МЕТОД ВІЗУАЛІЗАЦІЇ ДАНИХ В НАВЧАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ

Ольга Курінна, учитель зарубіжної літератури
НВК "Виноградівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів-
дошкільний навчальний заклад" Компаніївської районної ради
Кіровоградської області

Анотація. Дана стаття містить матеріал про інфографіку як один з новітніх методів подачі навчального матеріалу та опис сервісу «Easel» для візуалізації даних як одного з найдоступніших на просторах Інтернету.

Завдання сучасної освіти полягає у формуванні особистості з гнучким розумом, із швидкою реакцією на все нове, з повноцінними, розвинутими потребами подальшого пізнання та самостійної дії, з добрими орієнтувальними навичками й творчими здібностями. «Творчі здібності - продукт саморуху, самостійного розв’язання задач і питань, самостійного розкриття закономірностей і зв’язків між предметами і явищами… Це продукт розвитку, причому час вимагає йти не шляхом удосконалення, у якому принцип наслідування є провідним і призводить до інтелектуального і фізичного перевантаження, а шляхом пошуку нових, ефективніших методів навчально-пізнавальної діяльності розвитку вільного, за якого інтерес, захоплення і пристрасть - головні рушійні сили». Тому на всіх рівнях неперервної освіти повинні створюватись умови для розвитку творчих здібностей учнів, підготовки їх до життя у сучасному суспільстві.
Все гострішою стає проблема вдосконалення форми організації процесу навчання, знаходження відповіді на питання: «Як створити умови для розвитку та самореалізації особистості в процесі навчання? Як, залишаючись у рамках класно-урочної системи, підвищити ефективність навчального процесу, досягти високого інтелектуального розвитку учнів, забезпечити оволодіння ними навичками саморозвитку особистості?»

СКЕТЧНОУТИНГ: ВІЗУАЛІЗАЦІЯ ІДЕЙ

Надія Карпушкіна, учитель української мови і літератури
Водянської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів
Компаніївської районної ради Кіровоградської області

Анотація. Стаття присвячена скетчноутингу – методу візуалізації ідей за допомогою малюнків від руки та основних фраз. У статті приділяється увага дослідженню позитивного впливу візуалізації на засвоєння та осмислення нового матеріалу. Акцентується увага на прийомах, за допомогою яких можна розвинути навички скетчноутингу, подаються базові елементи та основні моделі побудови скетчів. 

Учні під час занять багато конспектують, однак чи завжди вони повертаються до своїх конспектів? На уроках учням старших класів доводиться багато записувати. Учителі знають, наскільки бездумно наші учні можуть вести ці записи. Але можна конспектувати творчо, додавши трохи радості, новизни до свого конспекту. 
Зазвичай учні конспектують для вчителя, а не для себе. Скетчноутинг дає можливість створювати нові шедеври для себе. 
Назва «скетчноутинг» складається з двох англійських слів: sketch – ескіз, note – нотувати. Виходить, усе зовсім просто: нотатки-ескізи. 

неділя, 27 січня 2019 р.

ВИКОРИСТАННЯ АВТЕНТИЧНИХ ВІДЕОМАТЕРІАЛІВ НА УРОКАХ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ ЯК ЗАСІБ РЕАЛІЗАЦІЇ КОМУНІКАТИВНОГО ПІДХОДУ ДО ЇЇ ВИВЧЕННЯ

Олена Прус, учитель англійської мови Водянської
загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів
Компаніївської районної ради Кіровоградської області 

Анотація. Статтю присвячено використанню автентичних відеоматеріалів для формування комунікативної та соціокультурної компетенції на уроках англійської мови. Розкривається перспектива застосування відеоматеріалів на уроці англійської мови та вимоги до їх відбору. 

Важливим завданням є залучення школярів до культурних цінностей народу – носія мови. У досягненні цих цілей велике значення має використання автентичних матеріалів. Поряд з цим важливо дати учням наочне уявлення про життя, традиції, мовні реалії англомовних країн. Для досягнення цієї мети можна використовувати навчальні відеоматеріали, що сприяють реалізації найважливішої вимоги комунікативної методики. 
З точки зору методики, навчальний фільм (відеофільм) – це спеціально підготовлений у методичному і режисерському плані аудіовізуальний засіб навчання, призначений для створення природних ситуацій мовного спілкування і що має велику силу емоційного впливу на учнів за рахунок синтезу основних видів наочності (зорової, слуховий, моторної , образної, екстралінгвістичної). 

субота, 26 січня 2019 р.

ВИКОРИСТАННЯ МЕМІВ НА УРОКАХ ЛІТЕРАТУРИ ЯК СПОСІБ ВІЗУАЛІЗАЦІЇ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

Тетяна Марченко, вчитель зарубіжної літератури Нечаївської ЗШ І-ІІІ ступенів імені Ю. І. Яновського
Компаніївської районної ради Кіровоградської області 

Спеціалісти стверджують, що більшість людей якнайкраще сприймає саме візуальну інформацію – вона швидше систематизується, а кольорові образи завдяки включенню емоційної складової краще сприймаються. 

Візуалізація – це створення та представлення графічного образу текстової чи математичної інформації, що робить її наочною, а отже, зручнішою для аналізу та осмислення. 

Звичайно, для сучасного здобувача освіти процес читання книги буде нудним і нецікавим, тим більше, якщо книга не буде містити певну кількість ілюстрацій. Однією із причини цього є звикання дитини до постійного сприймання графічної інформації, яке вона спостерігає через телевізор, гаджети, білборди, та ін. Сприймати таку інформацію набагато простіше, адже це готовий продукт, для розуміння якого не потрібно думати. Візуалізація має як переваги, так і недоліки. Та все ж за допомогою візуалізації можна зацікавити дитину у навчанні. Навчання має бути прив’язаним до життєвих потреб і реалій, у яких дитина існує. 
На уроках літератури використовую такі види візуалізації: буктрейлери, меми, комікси, кроссенси, лепбуки, соціальні мережі (створення сторінки героя, або письменника), ментальні карти. Створюю інфографіку, а також використовую з інших додаткових джерел. Навчаю та націлюю створювати учнів власну інфографіку. 

НЕОБХІДНІСТЬ ВІЗУАЛІЗАЦІЇ У ВИВЧЕННІ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ

Ірина Кравченко, учитель німецької мови
Губівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
імені Д.Бєдного Компаніївської районної ради
Кіровоградської області  

Анотація. У даному виступі розглядаються принципи візуалізації, обґрунтована її необхідність при вивченні іноземної мови, наведені види унаочнення. 

Візуалізація – це пpинцип навчання, за яким вивчення нового матеpіалу відбуваєтьcя за допомогою унаочнення та живого й безпоcеpеднього cпpиймання учнями явищ, пpоцеcів, заcобів дії або їхніх зобpажень, які вивчаютьcя, тобто cтвоpюютьcя умови для візуального cпоcтеpеження. Оcобливе міcце пpинцип візуалізації поcідає під чаc вивчення іноземних мов, адже учні вивчають мову в штучних умовах. Наочніcть надає умови для чуттєвого cпpиймання; пpиноcить іншу дійcніcть у навчально - виховний пpоцеc; візуалізація підвищує ефективніcть навчання, збільшує активніcть учнів на уpоці та вмотивовує дітей до вивчення іноземної мови [3]. 
Традиційна формула освітнього процесу "знання – вміння - навички" вже не спрацьовує повною мірою. Інформаційне суспільство вимагає від людини набуття здатностей та вмінь самостійно здобувати і нестандартно використовувати знання, опановувати інформаційні технології їх пошуку осмислення, поглиблення та застосування, які стали потребою кожної людини. [4]. Впровадження інформаційних технологій у навчально-пізнавальну діяльність учнів – це один із шляхів. 

пʼятниця, 25 січня 2019 р.

ПЕРЕВАГИ ВИКОРИСТАННЯ ІКТ У ВИКЛАДАННІ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ

Тетяна Житінська, учитель іноземної мови
Першотравенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
Компаніївської районної ради Кіровоградської області 

Анотація. Робота, що розглядається спрямована пояснити позитивні моменти використання інформаційно-комунікаційних технологій вчителем на уроках іноземної мови та підготовці до них. Автор вказує на важливість комп'ютерних технологій в освітньому процесі. Таким чином заняття стають цікавішими та привабливішими, а це дає змогу якісно засвоїти більше інформації за урок в порівнянні з традиційною подачею матеріалу. Практичне значення отриманих результатів показує підвищення ефективності вирішення комунікативних завдань, розвитку різних видів мовленнєвої діяльності учнів, мотивації до вивчення іноземної мови. 

Видатний американський філософ і педагог Джон Дьюї сказав: «Якщо ми будемо вчити сьогодні так, як ми вчили вчора, ми вкрадемо у наших дітей завтра» [4, с. 4]. Тому, в практиці вчителя іноземної мови доцільно використовувати інформаційно-комунікаційні технології. Саме вони сприяють розвитку пізнавального інтересу учнів та доповнюють заняття незвичайним, цікавим матеріалом. 

ВИКОРИСТАННЯ ЕЛЕМЕНТІВ ЕЙДОТЕХНІКИ НА УРОКАХ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ



Світлана Гордашко, учитель зарубіжної літератури
Полтавської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
Компаніївської районної ради Кіровоградської області 


Анотація. У цій статті розглядається коло питань, що пов’язані зі сприйняттям та аналізом художнього тексту через суб’єкт-суб’єктне навчання, яке спирається на прийоми ейдетики, про доцільність використання елементів ейдос-конспекту на уроках зарубіжної ітератури. 

Сучасні реалії шкільної літературної освіти потребують використання таких прийомів, методів, форм організації навчальної діяльності, які були б спрямовані на активізацію емоційної та інтелектуальної сфери учнів, мотивували до читання, створювали можливість активного творчого діалогу «читач-митець». Одним із шляхів реалізації цієї мети на уроках літератури, на мою думку, є використання елементів ейдотехніки. 
Ейдотехніка (з грец. «eidos» - образ) – це: 
1) технологія з обробки, зберігання та відтворення інформації; сукупність найбільш ефективних прийомів запам ҆ятовування, заснованих на максимальному використанні образного типу інформації;

ІНТЕРАКТИВНИЙ ПРОЕКТ ЯК НОВІТНЯ СКЛАДОВА ПОШУКОВО-ДОСЛІДНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Юлія Ахмедова, учитель української мови і літератури
комунального закладу "Компаніївське навчально-виховне об'єднання"
Компаніївської селищної ради Кіровоградської області

Анотація. У статті висвітлено основні методологічні етапи проектної діяльності та проаналізовано сучасні ресурси освітнього інтерактивного контенту на уроках української мови. 

У системі шкільної освіти саме пошуково-дослідницька діяльність здатна виявити й розкрити науковий потенціал школярів, адже є вищою формою самоосвітньої діяльності, формуючи відповідну самоосвітню компетенцію. Упровадження вчителем-практиком елементів дослідницької діяльності на своїх уроках передбачає активне використання методу проектів – освітньої технології, що передбачає моделювання таких проблемних ситуацій, які потребують від учасників пошукових зусиль.
У процесі вивчення лексикології та фразеології учням доцільно запропонувати низку дослідницьких завдань, які допоможуть їм навчитися визначати шляхи вирішення проблеми, різнобічно аналізуючи вказані об’єкти, а також навчально-дослідницькі завдання частково-пошукового рівня, наприклад серію тематичних проектів «Лексикологія: тут і там», які охоплюватимуть різні групи лексики. «Проблемною» у лексичному розділі мовознавства можна вважати, насамперед, групу іншомовних слів і термінів через об’ємність матеріалу та їх стилістичну забарвленість, тому при вивченні іншомовної лексики акцентуємо на мовному матеріалі, цікавому певній віковій групі школярів. Восьмикласникам, наприклад, імпонуватиме проект «Іншомовні слова серед нас», під час організації якого важливим є чітке планування та дотримання етапів роботи. До речі, контент проекту можна запропонувати й учням-старошкласникам під час підготовки до ЗНО.